Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac sa dočítate tu

Ako dlho trvá mužský prechod a prečo úlohu zohráva aj spodná bielizeň?

Máte pocit, že sa začínate správať ako vaša manželka v prechode? Áno, týmto obdobím si prechádzajú aj muži a nazýva sa andropauza. Zaujíma vás, ako dlho trvá mužský prechod a či u vás vôbec musí nastať?

Ako dlho trvá mužský prechod a prečo úlohu zohráva aj spodná bielizeň?

V článku sa dozviete:

 • čo je to andropauza a ako sa odlišuje od menopauzy
 • ako dlho mužský prechod trvá a koho sa týka
 • ktoré drobnosti môžu jeho priebeh významne ovplyvniť

Prechod nemajú len ženy

Síce sa o ňom v spoločnosti takmer nehovorí, ale napriek tomu existuje. Mužský prechod, odborne nazývaný andropauza, čaká na každého muža. Ide o obdobie, kedy sa mužské telo začne meniť, a to nielen vizuálne. Sprevádzajú ho hormonálne zmeny a pokles hladiny testosterónu. 

Zatiaľ čo niektorí muži na sebe nepozorujú skoro žiadne zmeny, iní si týmto obdobím prejdú so všetkou parádou, s podobnými prejavmi ako pri menopauze u žien. Odpoveď na otázku, ako dlho trvá mužský prechod, preto nie je jednoduchá – niektorí muži totiž takmer nespozorujú, kedy u nich andropauza začala.  

Objavili sa u vás tieto príznaky? Potom ste možno v prechode

Andropauza prichádza bez ohlásenia a na váš vek sa príliš nepýta. Zmeny nálad, únava, podráždenosť, vypadávanie vlasov alebo problémy v intímnej oblasti. Hormonálne zmeny môžu spôsobiť doslova búrku. Obvykle prichádzajú okolo 40-teho až 50-teho roku života, ale pokles testosterónu obvykle prichádza už omnoho skôr (okolo tridsiatky). 

Ako dlho mužský prechod trvá? U každého inak, ale mierne prejavy môžu pretrvávať aj niekoľko rokov. Rozhodne nejde o proces, ktorý by telo zvládlo za mesiac. Oplatí sa preto pre svoje zdravie v tomto období niečo urobiť. 

Choďte na to cez trenírky

Hovorí sa, že tie najjednoduchšie veci sú niekedy tie najlepšie. To platí aj pri výbere spodnej bielizne. Testosterón sa produkuje v semenníkoch, ktoré potrebujú teplotu o niečo nižšiu než zvyšok tela. Doprajte im teda voľnosť v spodnej bielizni, ktorá bude voľná a vzdušná. Toto kritérium spĺňajú trenírky, ktorú na rozdiel od boxeriek či slipov pomáhajú v intímnej oblasti udržiavať tú správnu teplotu.

Tvorbu testosterónu podporí šport

Fyzická aktivita zlepší nielen vašu kondíciu, ale aj tvorbu testosterónu. Pohyb a adrenalín vás doslova nakopnú. Nemusí ísť len o drinu v posilňovni, akákoľvek fyzická aktivita sa počíta – a o to viac taká, ktorú budete vykonávať pravidelne a na čerstvom vzduchu. 

Testosterón sa najviac vytvára počas spánku, preto si po aktívnom odpočinku nezabudnite dopriať kvalitný spánok. 

Pomôžu aj výživové doplnky

Výživové doplnky sú vždy stávkou na istotu. Obsahujú totiž presne také látky a v takom množstve, ktoré naše telo ocení.  Počas andropauzy sú kľúčové dve veci: zmierniť pokles testosterónu a podporiť jeho tvorbu, a následne riešiť problémy mužského prechodu.  

Tvorbu testosterónu podporuje hlavne zinok. Okrem toho sa stará o celý reprodukčný systém, a keďže sa v bežnej strave príliš nenachádza, je dobré dopĺňať ho. Na únavu a vyčerpanie pomáha ženšen. Pretože je dôležité zamerať sa na fyzickú a duševnú kondíciu, vyskúšajte tiež damiánu alebo rozchodnicu ružovú. Pre mužské zdravie je ideálna kombinácia horčíka, zinku, vitamínov skupiny B, vitamín C a vitamín D. To je základ, ktorý by muži mali dopĺňať bez ohľadu na vek.  

ProMan Plus

ProMan Plus+

Prirodzená podpora testosterónu

* platíte iba poštovné 1.95€


Vaše komentáre

Vložte svoj komentár:

 • {{ myComment.createdAt }}

  {{ myComment.name }}:

  {{ myComment.text }}

 • {{ comment.createdAt }}

  {{ comment.name }}:

  {{comment.text}}

Vložte svoj komentár:

©2021 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odosiela sa

Vyskúšajte ProMan Plus ZADARMO*

*platíte iba poštovné 1,95€

Načítavam formulár

Je lepšie byť pripravený ako prekvapený!

Je lepšie byť pripravený ako prekvapený!

Aleš Valenta, olympijský víťaz

Z účinku ProMan Plus som bol prekvapený

Z účinku ProMan Plus som bol prekvapený

Ján Kysela, Vrútky

ProMan sa stal súčasťou môjho života

ProMan sa stal súčasťou môjho života

Peter Nyári, Filákovo